Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

στρ3

Το 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου επισκέφτηκε στις 19 – 23 Μαρτίου 2019 το Στρασβούργο .

Ομάδα  34 μαθητών  με τις συνοδούς τους κυρίες Μουρίκη, Μουζούρη και Λαζαρίδου είχε την μοναδική ευκαιρία να ξεναγηθεί στο    Ευρωκοινοβούλιο και στο Συμβούλιο της Ευρώπης και να ενημερωθεί για τον ρόλο των θεσμικών αυτών οργάνων .

Η εκπαιδευτική αυτή δράση πλαισιώθηκε με ξεναγήσεις σε μουσεία , κάστρα εκκλησίες , πλατείες, γέφυρες  και λοιπά αξιοθέατα  τόσο στο Στρασβούργο και στην ευρύτερη περιοχή της Αλσατίας όσο και στις Γερμανικές πόλεις Φρανκφούρτη και Χαϊδελβέργη .

Το 3ο Γυμνάσιο προωθεί τέτοιου είδους δράσεις που  αποφέρουν πολλαπλά οφέλη στους μαθητές και γεμίζουν τις αποσκευές τους με όμορφες αναμνήσεις από το σχολείο τους.

Δείτε το χρονικό του ταξιδιού εδώ.

Έρνα Λαζαρίδου