Επίσκεψη ΕΕΕΕΚ στα ΕΛΤΑ Σύρου

Της Ηλέκτρας Νικόλτσιου

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, 19/03/2015, επίσκεψη στα ΕΛΤΑ Σύρου, με τις τελειόφοιτες μαθήτριες του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Δόθηκε έτσι, η ευκαιρία στις μαθήτριες (Ιωάννα, Μαίρη) να έρθουν σε επαφή με την υπηρεσία και να συναναστραφούν με τους υπαλλήλους.

Αρχικά στείλαμε τα γράμματα, που είχαμε ετοιμάσει από το σχολείο, ακολουθώντας την τυπική διαδικασία (σειρά προτεραιότητας, αγορά γραμματοσήμου, κίτρινο κουτί).

Αργότερα, υπήρξε μια σύντομη ενημέρωση από τον κύριο Κ. -υπάλληλο του ταχυδρομείου- και δόθηκε η ευκαιρία στις μαθήτριες να πληροφορηθούν περαιτέρω, για τις παροχές της υπηρεσίας και να διατυπώσουν τις απορίες τους.

Ήταν μια πάρα πολύ ωραία κι εποικοδομητική εξόρμηση, που βοήθησε τόσο στην κοινωνικοποίηση, όσο και στην εξοικείωση των μαθητριών με την λειτουργία των δημοσίων υπηρεσιών.

φωτο: Προσωπικό αρχείο Αικατερίνης Ντούρμα