Hydrobot

IMG_2326_thumb

Το Ίδρυμα Ευγενίδου, σε συνεργασία με το εργαστήριο Sea Grant του Τεχνολογικού Ινστιτούτου Μασαχουσέτης (MIT), φέρνει στην Ελλάδα το Hydrobot, ένα πρόγραμμα θαλάσσιας ρομποτικής βασισμένο στο SeaPerch.

Η κατασκευή ενός οχήματος Hydrobot διδάσκει στους μαθητές βασικές επιστημονικές αρχές και τεχνολογικές εφαρμογές και τους εισάγει στις βασικές αρχές του σχεδιασμού πλοίων και υποβρυχίων. Μέσα από τη διαδικασία αυτή, οι μαθητές αποκτούν σημαντικές ικανότητες σχετικές με τη μηχανολογία και τον μηχανολογικό σχεδιασμό.

Oι μαθητές της ομάδας που κατασκευάζουμε το hydrobot, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Ίδρυμα Ευγενίδου για την πολύτιμη δωρεά του στο Σχολείο μας.

Όλοι μας είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι και ανυπομονούμε να το ολοκληρώσουμε. Ήδη έχουμε αρχίσει την υλοποίησή του και είμαστε κοντά στην ολοκλήρωση του σκελετού.

Ψηλός Χρυσοβαλάντης