Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

images

Την Πέμπτη 05/02/2015 παρακολουθήσαμε μια ζωντανή τηλεδιάσκεψη μέσω του διαδικτύου. Το θέμα της ήταν η «Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο». Πιστεύω ότι βοήθησε ιδιαίτερα επειδή μάθαμε τι μπορούμε να κάνουμε για την προστασία μας. Όπως :

• να μην δίνουμε σε κανέναν τον κωδικό των μέσων κοινωνικής δικτύωσης μας (Facebook, twitter κ.α.).
  • να μην χρησιμοποιούμε το όνομά μας ή την ημερομηνία γέννησής μας για κωδικό.
  • να μην δεχτούμε ποτέ να συναντηθούμε με κάποιον που γνωρίσαμε στο internet.
  • να μην αναρτούμε φωτογραφίες μας.
  • να μην βάζουμε τα αληθινά μας στοιχεία  κ.α.

Επίσης μας δόθηκε η ευκαιρία να υποβάλουμε ερωτήσεις και οι ειδικοί πάνω στο συγκεκριμένο θέμα μας έλυσαν με πολύ προθυμία όλες μας τις απορίες. Τους ακούγαμε και τους βλέπαμε με μεγάλη προσήλωση και μάθαμε καινούρια πράγματα χρήσιμα για εμάς , τα οποία μπορούσαμε να τα μεταφέρουμε στις οικογένειες μας και στους γνωστούς μας.

Γενικά ήταν μια πολύ διαφωτιστική εμπειρία και αξέχαστη για όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

Τζελέπη Μαρία