Εκπαιδευτική επίσκεψη στη βιομηχανία Κορρέ

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Φεβ• 07•14

της Μαίρης Τριανταφύλλου (Α4, Λύκειο)

κορρ

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2014, είκοσι μαθητές της Α Λυκείου που συμμετέχουν στην ερευνητική εργασία «Αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά της Ελλάδας» επισκέφτηκαν, μαζί με τους καθηγητές τους κ. Στρατή Βογιάννη και κ. Νικολέττα Μοσχοπούλου, τη γνωστή βιομηχανία φυτικών προϊόντων και καλλυντικών «Κορρές» στα Οινόφυτα Αττικής. Μόλις φτάσαμε στο εργοστάσιο και μας υποδέχτηκαν οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου, ξεκίνησε για μας ένα μοναδικό «ταξίδι». Χωριστήκαμε σε δύο ομάδες ώστε να είναι πιο εύκολη και κατατοπιστική η ξενάγησή μας, αφού πήραμε τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας και υγιεινής (ρόμπες-σκουφάκια-αντισηπτικό). Μετά κατευθυνθήκαμε στο τμήμα συσκευασίας όπου με μεγάλο ενδιαφέρον συνομιλήσαμε με τους εργαζόμενους. Συνεχίζοντας, πήγαμε στο χημικό τμήμα και στο τμήμα παραγωγής όπου ενημερωθήκαμε για διάφορα χημικά ζητήματα και μάθαμε για τη μεγάλη συνεισφορά της ελληνικής χλωρίδας στην ανάπτυξη της εταιρίας.  Ενδιάμεσα, οι πολύ φιλόξενοι υπάλληλοι του εργοστασίου μας πρόσφεραν ένα μικρό γεύμα και μας χάρισαν μικρά δείγματα των προϊόντων της εταιρίας. Ακολούθησε μια σύντομη παρουσίαση σχετικά με το ιστορικό, το έργο και τους στόχους της επιχείρησης στην αίθουσα εκδηλώσεων. Επιστρέψαμε αργά στο σχολείο, τα άλλα παιδιά είχαν ήδη αποχωρήσει, όμως εμείς νιώθαμε πολύ ευχαριστημένοι από αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα διδακτική επίσκεψη και θα θέλαμε να ξανασυμμετάσχουμε σε μια τέτοια εκπαιδευτική εμπειρία. Και φυσικά, χαιρόμαστε ακόμη περισσότερο γιατί ο κ. Κορρές υπήρξε μαθητής της Ευαγγελικής Σχολής, δείχνει έμπρακτα το ενδιαφέρον του για το σχολείο μας και ανταποκρίνεται με προθυμία κάθε χρόνο σε πολλές αντίστοιχες δράσεις.