«Ευρωβουλευτές για μια μέρα»

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Φεβ• 19•14

του Παύλου Διονυσόπουλου και της Μαρίας Κατελάνου (Β1, Λύκειο) και του Κωνσταντίνου Καρούζου (Γ1, Λύκειο)

euroscola-banner

Υπάρχουν ορισμένες εμπειρίες στη ζωή μας οι οποίες χαράζονται στη μνήμη μας και μας επηρεάζουν με έναν τρόπο μοναδικό. Μια από αυτές υπήρξε αναμφίβολα η εκδρομή με το πρόγραμμα «Euroscola» μέσω του οποίου μας δόθηκε η μοναδική ευκαιρία να συμμετάσχουμε στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό πρόγραμμα, να μάθουμε περισσότερα για τη λειτουργία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να γίνουμε ευρωβουλευτές για μια μέρα. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, στις 30 Ιανουαρίου 2014, οι υπάλληλοι του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μας ενημέρωσαν για τους στόχους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, για την πολιτική και την οικονομική της θέση μέσα στο σύγχρονο κόσμο. Επιπλέον, γνωρίσαμε νέους τόσο από την Ελλάδα όσο και από τα υπόλοιπα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης με τους οποίους φτιάξαμε πολυεθνικές ομάδες, συζητήσαμε και ανταλλάξαμε απόψεις για θέματα σχετικά με την ευρωπαϊκή περιβαλλοντική πολιτική, τη μετανάστευση, τον εθελοντισμό, κ.α. Η ψυχαγωγία και η διασκέδαση εντάχθηκαν επίσης στο πρόγραμμά μας, με σκοπό να γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας, μαθαίνοντας παράλληλα για την ιδιαίτερη φυσιογνωμία και τις αντιλήψεις των νέων. Αυτές οι τρεις μέρες που περάσαμε στο Στρασβούργο ήταν ξεχωριστές και θα προτείναμε αυτό το πρόγραμμα και στους υπόλοιπους συμμαθητές μας. Μέσα από αυτήν την ευρωπαϊκή εμπειρία αντιληφθήκαμε ότι τόσο στην πολιτική όσο και στη ζωή θα πρέπει να αξιοποιούμε κατάλληλα τις ευκαιρίες που μας δίνονται, αλλά και να διαθέτουμε επιμονή και θέληση για να ανοιγόμαστε σε διαυγείς και πολλά υποσχόμενους ορίζοντες.