«Το περιβόλι της… Ευαγγελικής !»

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μάι• 04•14

του Γιώργου Τσεκούρα (Β3, Γυμνάσιο)

69019

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας (υπεύθυνος καθηγητής κ. Παντελής Διαμάντης), το μισό τμήμα μας ασχολήθηκε με τις βιολογικές καλλιέργειες. Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν την εργασία, σκεφτήκαμε να αξιοποιήσουμε το χώρο που βρίσκεται μπροστά από το εργαστήριο Τεχνολογίας και αποφασίσαμε να  δημιουργήσουμε ένα μικρό θερμοκήπιο. Όταν αρχίσαμε τις εργασίες βρήκαμε το χώρο τελείως παρατημένο, γεμάτο με χορτάρια. Μόνο η σιδερένια  κατασκευή για το θερμοκήπιο  υπήρχε, η οποία είχε κατασκευαστεί από την προηγούμενη σχολική χρονιά, καθώς η ιδέα είχε αρχικά απασχολήσει την προηγούμενη τάξη. Αφιερώσαμε αρκετό χρόνο από τις εβδομαδιαίες συναντήσεις μας, για να βγάλουμε τα χορτάρια και να σκάψουμε το χώμα, ώστε να οξυγονωθεί. Στη συνέχεια, ο καθηγητής μας προέτρεψε να φέρουμε φυτά για να τα φυτέψουμε. Έτσι, την Παρασκευή, πριν κλείσουμε για τις διακοπές του Πάσχα, φυτέψαμε ντοματιές, πιπεριές, μελιτζάνες (έπεται συνέχεια!) και δοκιμάσαμε τις φράουλες, τις οποίες είχε φέρει ένας συμμαθητής μας από πολύ καιρό και μας είχαν ήδη δώσει νοστιμότατους καρπούς! Επίσης περάσαμε την κατασκευή με πλέγμα για να μην πηγαίνουν τα ζώα και χαλούν τα φυτά μας. Τώρα, το μόνο που μένει είναι να προσθέσουμε το ειδικό πανί και το θερμοκήπιο μας θα είναι έτοιμο να μας προσφέρει τα αγαθά του!

Απολαμβάνουμε αυτήν την εργασία, γιατί μας ευχαριστεί να βλέπουμε την ανάπτυξη των φυτών, που με τόση αγάπη φυτέψαμε. Βέβαια, η δημιουργία του θερμοκηπίου  απαιτεί κόπο, υπευθυνότητα και υπομονή, διότι αντιμετωπίσαμε στην αρχή κάποιες δυσκολίες με το έδαφος και μας έλειπαν σημαντικά υλικά για τη σωστή δημιουργία του κήπου. Μας ικανοποιεί όμως το γεγονός ότι αντιμετωπίσαμε τις δυσκολίες, μάθαμε πολλά και συνεισφέραμε όλοι για την υλοποίησή του. Γενικά μας ανακουφίζει και μας ηρεμεί η ενασχόληση με τη φύση, καθώς μας απομακρύνει από την κουραστική μας καθημερινότητα. Όλοι μας να ανυπομονούμε  να έρθει η Παρασκευή γιατί θέλουμε να σκάψουμε το χώμα, να φυτέψουμε και να ποτίσουμε  τα λαχανικά  και να δούμε αν μεγάλωσαν και ευδοκίμησαν. Αυτό είναι ένα υπέροχο συναίσθημα που δύσκολα το νιώθει ένας κάτοικος μιας μεγαλούπολης! Εύχομαι να έχουμε πλούσια συγκομιδή και σας προσκαλώ,  εκ μέρους όλων των συμμαθητών μου, να έρθετε να θαυμάσετε το υπέροχο έργο μας!