«Η εκδρομή της Α Λυκείου στο Ναύπλιο»

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μάι• 06•14

του Παναγιώτη Τριπολιτσιώτη (A4, Λύκειο)

epidauros4_600x315

29 Απριλίου. «Εξόρμηση» στο Ναύπλιο, με στάση στην Επίδαυρο και στο θέατρο, μέρα ξεκούρασης, διασκέδασης, και ίσως αφορμή για μια μικρή παράταση των διακοπών του Πάσχα! Συνάντηση στο σχολείο, επιβίβαση στα λεωφορεία και πάμε! Ύστερα από διαδρομή 2 ωρών, μια στάσης κοντά στον Ισθμό για ξεκούραση, και μακρές συζητήσεις με τις παρέες, φτάσαμε στον χώρο της Αρχαίας Επιδαύρου. Ακολούθησε ξενάγηση από τους καθηγητές μας. Οι συνοδοί μας ήταν οι κ.κ. Αμπελάς, Διακόνου, Θώδης, Μαυρογιάννης και Σιώπη. Ανάμεσα στις ιστορικές πληροφορίες, ήχοι φωτογραφικών μηχανών και χαρούμενοι ψίθυροι ακούγονταν από παντού. Στην Επίδαυρο μείναμε για μία περίπου ώρα, ενώ επόμενος προορισμός μας ήταν το πανέμορφο Ναύπλιο. Φτάσαμε στο λιμάνι στις 1 το μεσημέρι περίπου, έτσι είχαμε τέσσερις ολόκληρες ώρες ελεύθερες για βόλτες και ξεκούραση μέσα στην πόλη. Άλλοι πήγαν για φαγητό, άλλοι για φωτογραφίες κι άλλοι ξεκίνησαν για να εξερευνήσουν την πόλη. Παντού βλέπαμε παρέες με γνωστά πρόσωπα! Κατά τις 5.30, τα πούλμαν γέμισαν ξανά και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Τα παιχνίδια εδώ κι εκεί ανάμεσα στις παρέες συνεχίστηκαν υπό τους ήχους δυνατής μουσικής. Η διαδρομή μας φάνηκε ελάχιστη, καθώς σε χρόνο «μηδέν», γυρίσαμε πίσω στο σχολείο μας. Ήταν μια όμορφη μέρα ξεγνοιασιάς, που περάσαμε με φίλους, πολλές φωτογραφίες και μοναδικές στιγμές, που θα μείνουν κι αυτές στο άλμπουμ των σχολικών μας αναμνήσεων!