Συμμετέχοντας στη διαδραστική έκθεση «Τα εφτά κλειδιά»

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Φεβ• 10•15

του Γιώργου Νικηφοράκη (Β2, Γυμνάσιο)

thumbnail

Την Παρασκευή, 6 Φεβρουαρίου, το Β2 επισκέφθηκε το Ευγενίδειο Πλανητάριο, με σκοπό να παρακολουθήσουμε τη διαδραστική έκθεση «Τα εφτά κλειδιά». Μέσα από διάφορες διασκεδαστικές δραστηριότητες και τις δικές μας, ικανές, γνώσεις για το περιβάλλον θα έπρεπε να αποκαλύψουμε τις 7 λέξεις-κλειδιά που θα μας οδηγούσαν στον τερματισμό.

Ήμασταν όλοι εμφανώς ανυπόμονοι και γεμάτοι ενέργεια. Αφού μεταφερθήκαμε στο Πλανητάριο, επισκεφθήκαμε το πωλητήριο και περιεργαστήκαμε με μεγάλο ενδιαφέρον τα εκθέματά του. Στη συνέχεια μας κάλεσαν να ανεβούμε τις σκάλες που οδηγούν στον κεντρικό χώρο της έκθεσης. Εκεί ήταν σκοτεινά και από τον μεγάλο θόλο που βρισκόταν πάνω απ’ τα κεφάλια μας κρέμονταν πάρα πολλά φωτεινά λαμπάκια που παρίσταναν τα άστρα. Σταθήκαμε μπροστά από τρεις μεγάλες οθόνες, γεμάτες λέξεις σε διάφορα μεγέθη, όπου μας περίμεναν οι ομαδάρχες μας. Μας συστήθηκαν και μας εξήγησαν το σκοπό των διάφορων δραστηριοτήτων. Μετά χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες: μπλε, κόκκινη και κίτρινη. Κάθε ομάδα ήταν υπεύθυνη για μια από τις τρεις δραστηριότητες. Αφού χορτάσαμε παιχνίδι, γεμίσαμε γνώσεις και βρήκαμε τις λέξεις-κλειδιά, μαζευτήκαμε και πάλι μπροστά από τις κεντρικές εικόνες. Το τελικό στάδιο ήταν να «πιάσουμε» τις λέξεις-κλειδιά στην οθόνη, με ένα βοηθητικό σύστημα ανίχνευσης κίνησης. Όταν τις «πιάσαμε» εικονικά, εμφανίστηκε μπροστά στα μάτια μας η τελική λέξη και αυτό σήμαινε πως το ταξίδι μας είχε φτάσει στο τέλος, φτάσαμε δηλαδή στην «Ιθάκη» του σκοπού μας. Ενθουσιασμένοι, αποχαιρετήσαμε τους ομαδάρχες και επιστρέψαμε στο σχολείο. Εκεί άρχισε να βρέχει, και παρακολουθήσαμε την έβδομή μας ώρα κανονικά, καθώς μαζί με την κ. Μέντη μας περίμεναν και ένα σωρό δίπτωτα ρήματα, να ψάξουμε και να βρούμε τα αντικείμενά τους!

7keys