28η Οκτωβρίου 2017

ΑΠΟ: ΓΑΖΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - Φεβ• 26•18
28η  Οκτωβρίου 2017

Στις  27/11/2017 πραγματοποιήθηκε  η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο  της 28ης Οκτωβρίου του 1940. Ένα ΟΧΙ ειπώθηκε και  ένας  πόλεμος  ξεκίνησε.

Οι μαθητές της Α,Β και Γ τάξης του 1ου ΓΕΛ Κοζάνης  και οι καθηγήτριες κ.κ. Πάτσιου Α. και  Ματιάκη Ε. διοργάνωσαν τη γιορτή, με σκοπό οι μαθητές του σχολείου να θυμηθούν τα γεγονότα της ημέρας.

Η γιορτή ξεκίνησε με το χρονικό  εκείνων των ημερών, το οποίο εξιστόρησαν οι μαθητές,  περιλάμβανε θεατρικά δρώμενα, ποιήματα, και τραγούδια από την χορωδία και την ορχήστρα του σχολείου μας .

Μέσα από την γιορτή οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν και να αναλογιστούν για το πότε πρέπει να λέμε ΟΧΙ και αν υπάρχουν φορές που το Όχι και το Ναι αλλάζει την ζωή, δηλαδή  να κατανοήσουν την βαρύτητα αυτών των λέξεων .

Το κλίμα στην γιορτή αλλά και στις πρόβες ήταν πολύ ευχάριστο, διότι υπήρχε η συνεργασία ανάμεσα στους μαθητές και στους καθηγητές, όπως και φάνηκε και στο αποτέλεσμα .

ΧΟΤΖΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Β5