ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΑΠΟ: ΓΑΖΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - Φεβ• 26•18
ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος  το σχολείο μας βοηθά και στηρίζει το κοινωνικό παντοπωλείο της πόλης μας. Πρόκειται για μία δράση που ξεκίνησε πριν από 12 χρόνια και συνεχίζεται ανελλιπώς. Οι μαθητές μαθαίνουν στον εθελοντισμό και στην αλληλεγγύη. Μαθαίνουν ότι στις δύσκολες εποχές που διανύουμε η ανθρωπιά και η ευαισθησία εκδηλώνεται με πράξεις και όχι μόνο με λόγια. Την Πέμπτη  21 Δεκεμβρίου  όλοι οι μαθητές του Β4, με συνοδό την καθηγήτρια Σολακίδου Π. επισκέφθηκαν το κοινωνικό παντοπωλείο. Ενημερώθηκαν από τον πατέρα Νικόλαο Βαχτσεβάνο και τους εθελοντές για τον τρόπο λειτουργίας του. Έμαθαν πως η εκκλησία βοηθά όποιον χτυπήσει την πόρτα της χωρίς να κάνει διακρίσεις σε χρώμα ή θρησκεία. Αναχώρησαν με την ευχή όλα να καλυτερεύσουν και το κοινωνικό παντοπωλείο να  σταματήσει να λειτουργεί .

Υπεύθυνοι καθηγητές: Σολακίδου Παναγιώτα ΠΕ02—Τέρπος Κων/νος ΠΕ01

Υπεύθυνα τμήματα: Α6-Β4