Ενημερώνομαι, προετοιμάζομαι, δεν φοβάμαι το σεισμό !

ses1

Γνωρίζετε ότι είμαστε η πιο σεισμογενής χώρα της Ευρωπαϊκής ηπείρου; Γνωρίζετε ότι στην Ελλάδα συμβαίνουν περισσότεροι σεισμοί από ότι σε όλες τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης;

Επειδή εμείς τα γνωρίζουμε όλα αυτά και επειδή όπως όλοι ξέρουμε η γνώση σώζει, σκεφτήκαμε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Δράσης για τη μείωση των επιπτώσεων από τις φυσικές καταστροφές (13/10) να οργανώσουμε στο σχολείο μας άσκηση σεισμού υπό την εποπτεία σεισμολόγων του Σεισμολογικού Σταθμού του ΑΠΘ.

Η άσκηση μας βιντεοσκοπήθηκε, φωτογραφήθηκε,  οι ειδικοί επιστήμονες την παρακολούθησαν ζωντανά και μετά ακολούθησε συζήτηση πρώτα με το προσωπικό του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου και έπειτα με τους μαθητές. Επισημάνθηκαν αδυναμίες και λάθη, απαντήθηκαν πολυάριθμες ερωτήσεις των μαθητών και των καθηγητών, αλλά δόθηκαν και συγχαρητήρια για τη σοβαρότητα και προσοχή που επέδειξε στο σύνολο της η μαθητική κοινότητα τόσο κατά τη «διάρκεια του σεισμού» όσο και μετά.

seis3

sei2

seis4

Θα ήταν παράλειψη να μην ευχαριστήσουμε θερμά τις επιστημονικές υπεύθυνες του Σεισμολογικού Σταθμού του ΑΠΘ κυρίες Καραγιάννη Ελένη, Καραγιάννη Ιωάννα και Παραδεισοπούλου Παρθένα για την παρουσία και καθοδήγησή τους στην εξέλιξη της άσκησης σεισμού αλλά και να ανανεώσουμε το ραντεβού μας για την επόμενη «σεισμική δόνηση»!

Μουζούρη Γαρυφαλλιά

MSc Γεωλόγος – Εκπαιδευτικός