Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη μέσα από τους χάρτες!

IMG_3768

Λίγο πριν το ταξίδι στις Βρυξέλλες… η ομάδα του ευρωπαϊκού προγράμματος «Ας μιλήσουμε για την Ευρώπη» ταξίδεψε νοερά σε όλη την Ευρωπαϊκή ήπειρο!

IMG_20160311_091251

Συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Αρχείου Χαρτογραφικής Κληρονομιάς «Γνωρίζω την Ευρώπη μέσα από τους χάρτες», όπου με τη βοήθεια των κατάλληλα επιλεγμένων δορυφορικών εικόνων και χαρτών, γεωφυσικών, πολιτικών, θεματικών (παραγωγής προϊόντων, τουρισμού, αξιοθέατων, σχολικών ατλάντων, πληθυσμού, βιομηχανικής παραγωγής, χάρτες σε κόμικς, γαστρονομίας κ.ά.) πραγματοποιήθηκε μία πρώτη γνωριμία των μαθητών με τη γεωγραφία, την ιστορία, τον πολιτισμό και τη σύγχρονη εικόνα της Ευρώπης.

IMG_3765IMG_3766

Η παρουσίαση συνδυάστηκε  με εκπαιδευτικά χαρτογραφικά παιχνίδια που ενθουσίασαν τους μαθητές.

IMG_3770

Το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη χρονιά.. με την ίδια πτήση αλλά διαφορετικούς ταξιδιώτες!

IMG_3767

IMG_20160311_184031

Γαρυφαλλιά  Μουζούρη ( Γεωλόγος )