Ο ψεύτης παππούς

9789600434187-200-0260222Συγγραφέας: Άλκη Ζέη

Εικονογράφηση: Φωτεινή Στεφανίδη

Στο βιβλίο «Ο ψεύτης παππούς» συναντάμε μια οικογένεια που αποτελείται από τον μπαμπά, τη μαμά, τον Αντώνη και τον παππού. Οι γονείς αναγκάζονται να λείπουν από το σπίτι πολλές ώρες λόγω δουλειάς κι έτσι ο μικρός Αντώνης περνάει πολλές ώρες μαζί με τον παππού και την οικιακή βοηθό τους Λάρα. Ο παππούς, σαν ηθοποιός που ήταν, διηγείται πολλά περιστατικά της ζωής του και θεατρικές σκηνές. Τα παρουσιάζει όμως με κάποια υπερβολή, με αποτέλεσμα ο Αντώνης να τον θεωρεί ψεύτη. Τα πράγματα θα δυσκολέψουν όταν ο Αντώνης αρχίσει να αναρωτιέται για τη γιαγιά του, που ήταν το μεγάλο μυστικό της οικογένειας. Θα του πουν την αλήθεια ή θα το κρατήσουν μυστικό; Θα καταλάβει άραγε ο Αντώνης την αλήθεια του ψεύτη παππού; Το βιβλίο κεντρίζει το ενδιαφέρον των αναγνωστών με το χιούμορ του καθώς και με την απλότητα και τρυφερότητα με την οποία προσεγγίζει τη σχέση του παππού με την εγγονό του. Μας περιγράφει ένα ταξίδι, ανάμεσα στην πραγματικότητα και στη φαντασία, στις ιστορικές στιγμές που έζησε ο παππούς, που πολλές φορές μοιάζουν σαν παραμύθι, και στα όνειρα που θέλουν να γίνουν πραγματικότητα.

Κατερίνα Ζιάγκαλου, Αντωνία Κυνηγοπούλου

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

0003453_130Άλκη Ζέη Γεννήθηκε στην Αθήνα αλλά μεγάλωσε στη Σάμο. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, στη Δραματική Σχολή του Ωδείου Αθηνών και στο κινηματογραφικό Ινστιτούτο της Μόσχας. Παντρεύτηκε τον θεατρικό συγγραφέα και σκηνοθέτη Γιώργο Σεβαστίκογλου, με τον οποίο απέκτησε δύο παιδιά. Από το 1954 έως το 1964 έζησε σαν πολιτικός πρόσφυγας στη Σοβιετική Ένωση. Το 1964 επέστρεψε με την οικογένειά της στην Ελλάδα, από όπου και έφυγαν στο Παρίσι, με το ερχομό της Χούντας. Όταν τελείωσε η δικτατορία επέστρεψαν στην Ελλάδα. Από πολύ μικρή άρχισε να γράφει κείμενα για το κουκλοθέατρο, διηγήματα και νουβέλες, που δημοσιεύονταν σε διάφορα λογοτεχνικά περιοδικά.. Πρώτο της μυθιστόρημα ήταν «Το καπλάνι της βιτρίνας», το οποίο το έχει εμπνευστεί από τα παιδικά της χρόνια στη Σάμο. Ακολούθησε μια σειρά από μυθιστορήματα για παιδιά και το 1987 κυκλοφόρησε το πρώτο της μυθιστόρημα για μεγάλους «Η αρραβωνιαστικιά του Αχιλλέα». Για το έργο της έχει τιμηθεί με πολλά βραβεία. Το 2012 ανακηρύχτηκε επίτιμη Διδάκτωρ του πανεπιστημίου της Κύπρου, το 2014 Επίτιμη Διδάκτωρ του Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, 2015 Επίτιμη Διδάκτωρ του Τμήματος Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Επιμέλεια: Αγγελική Ιωάννου