SOCIAL MEDIA: Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

unnamed_0

Καθημερινά εμείς οι έφηβοι αφιερώνουμε  πολλές ώρες την ημέρα μπροστά από μια οθόνη. Τις περισσότερες φορές είμαστε συνδεδεμένοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, στα οποία είτε θα μιλάμε με φίλους είτε θα κάνουμε like σε φωτογραφίες είτε θα ανεβάζουμε δικές μας φωτογραφίες τις οποίες τραβήξαμε πριν λίγο και θέλουμε να τις μοιραστούμε με άλλους. Συνήθως τα χρησιμοποιούμε το πρωί, μόλις ξυπνήσουμε ή  το μεσημέρι ,όταν γυρίσουμε από το σχολείο ή το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ. Πάντα μας μένει έστω και λίγος χρόνος για να ασχοληθούμε με αυτά. Όμως τι είναι τα social media; και γιατί είμαστε τόσο’’ κολλημένοι’’ σε αυτά; Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είναι πλέον ένας από τους πιο κύριους τρόπους ενημέρωσης και επικοινωνίας, ιδιαίτερα στις πιο νεαρές ηλικίες, όπως είναι η δική μας. Στην ηλικία μας τα περισσότερα παιδιά είμαστε ‘’κολλημένοι’’ με τα κινητά μας για ώρες γιατί  βρίσκουμε μια ψυχαγωγία που μας κάνει να ξεχαστούμε από τις δυσκολίες και τα προβλήματα μας.

Ελισάβετ Πουμπουρίδου

Αμαλία Κελεπούρη