Ένα ενδιαφέρον μάθημα στο τμήμα δημοσιογραφίας

dim2

Την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου, την Παρασκευή με το πρόγραμμα της ηλεκτρονικής εφημερίδας επισκεφτήκαμε το τμήμα δημοσιογραφίας του Α.Π.Θ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Εκεί  μας υποδέχτηκε μια καθηγήτρια του τμήματος που διδάσκει ταξιδιωτική δημοσιογραφία, η όποια μας  καλωσόρισε με έναν ωραίο πρόλογο και ανέφερε με τι θα ασχοληθούμε. Στην αρχή, λοιπόν, συγκεντρώσαμε πληροφορίες για μια πόλη ευρωπαϊκή, το Στρασβούργο  και μετά για την περιοχή που κατοικούμε, προκειμένου να αντιληφθούμε πως γράφεται ένα ταξιδιωτικό άρθρο. Στη συνέχεια μας είπε πώς να κάνουμε την περιγραφή μιας εμπειρίας από ένα ταξίδι ή από μια εκδρομή. Τέλος, μας έδειξε κάποιες τεχνικές – τρόπους για το πώς θα βγάζουμε σωστές  και όμορφες φωτογραφίες ή βίντεο. Οι εντυπώσεις μου είναι εξαιρετικές και νομίζω πως ήταν η πιο ενδιαφέρουσα εκδρομή` που έκανα σε όλη την σχολική χρονιά.

dim3

dim4