Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας – Θεσσαλονίκη

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ

Αριθμός μαθητών (35)

Αριθμός Συνοδών (3)

1. Την Τετάρτη 10/4/2019 μια ομάδα 35 μαθητών και 3 συνοδών καθηγητών επισκέφτηκε το Εθνικό πανεπιστημιακό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του πρόγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα «Ασφαλής συμπεριφορά σε υδάτινο περιβάλλον»
  2. Η ομάδα ενημερώθηκε για τις θετικές επιδράσεις της άσκησης στη υγεία  και ιδιαίτερα της κολύμβησης.
  3. Στη συνέχεια   εκτέλεσαν ασκήσεις εκμάθησης τεχνικών κολύμβησης (οι αρχάριοι), και προπόνηση καθώς και αγώνες κολύμβησης (οι προχωρημένοι).
  4. Όλοι οι μαθητές εκτέλεσαν απλή κατάδυση με πτώση με τα πόδια από σταθερό βατήρα 3μ. και αρκετοί και από τον βατήρα των 5μ. και το τραμπολίνο του 1μ..
  5. Η συνεργασία με το πρακτορείο “Seaquest Travel” του K.Α. Καλαϊτζόγλου, που ανάλαβε τη μετακίνηση της ομάδας υπήρξε υποδειγματική.

Αρχηγός της ανωτέρω μετακίνησης ορίστηκε:  Ο κ. Χριστοδούλου Σάββας ΠΕ11.

Ο Αρχηγός της Εκδρομής

Χριστοδούλου Σάββας ΠΕ11