Rafting στον Βοϊδομάτη

ΑΠΟ: savchrist - Ιουν• 02•19
Rafting στον Βοϊδομάτη

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2019 30 μαθητές της ομάδας Αγωγής Υγείας με θέμα: «Βουνό Υγρό στοιχείο-Δράση και αναψυχή και 4 συνοδούς καθηγητές επισκέφτηκαν την Αρίστη Ιωαννίνων.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια δράσεων της συγκεκριμένης ομάδας στο νερό.

Οι μαθητές βίωσαν μια ανεπανάληπτη εμπειρία κάνωντας Rafting στον Βοϊδομάτη ποταμό. Φέρωντας τον κατάλληλο εξοπλισμό και με την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών για 90 περίπου λεπτά κωπηλατούσαν στο ποτάμι. Ο βαθμός δυσκολίας της δράσης ήταν χαμηλός ώστε όλοι να απολαύσουν το Rafting με ασφάλεια. Σε μια στάση κάποιοι τολμηροί μαθητές και ένας συνοδός βούτησαν στο παγωμένο νερό (περίπου 50C ).

Η συγκεκριμένη δράση έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα να βρεθεί στη φύση να τη χαρεί και να ανακαλύψει νέους τρόπους δράσης στη φύση.

Συνοδοί καθηγητές

ΚΥΡΙΑΖΗ ΚΥΡΙΑΚΗ