3η Μαθητική Συνάντηση « Conseil des Jeunes Citoyens » ( Συμβούλιο Νέων Πολιτών)

σημαια

4 / 5 Μαρτίου 2016   Ελληνογαλλικό Κολέγιο «Dela Salle»

« Από τις αντιθέσεις και τις συγκρούσεις των γνωμών αναπηδά η αλήθεια »

Ονορέ ντε Μπαλζάκ

Η Μαθητική Συνάντηση Επιχειρηματολογίας  στα γαλλικά «Conseil des Jeunes Citoyens» προσομοιώνει μια Ανοιχτή Συνεδρίαση Δημοτών και ζητάει από τους μαθητές να πάρουν δημόσια θέση σε επίκαιρα θέματα κοινωνικής πολιτικής – περιβάλλον, πολιτισμός, οικολογία, αλληλεγγύη –. Οι συμμετέχοντες προτείνουν λύσεις και  τις υπερασπίζονται σε ρόλο πολίτη-ομιλητή, ανακαλύπτουν τα οφέλη του διαλόγου και της συνεργασίας, προκειμένου να προβάλουν τις απόψεις τους και να εκθέσουν τα επιχειρήματά τους. Μαθαίνουν επίσης να χρησιμοποιούν τη δύναμη της αμφισβήτησης με σκοπό να κερδίσουν την κριτική επιτροπή και το ακροατήριο. Τέλος, η όλη διαδικασία προάγει την βελτίωση του επιπέδου γνώσης της γαλλικής γλώσσας, αφού η όλη διαδικασία γίνεται στα γαλλικά.

Συμμετέχοντες μαθητές του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου :

1) Μοναστιρλή Αποστολία (Γ3)

ΘΕΜΑ: Culture-Πολιτισμός

Êtes-vous pour ou contre l’entrée libre aux musées et aux monuments?

« Είστε υπέρ ή κατά της ελεύθερης εισόδου στα μουσεία και στα μνημεία; »

2) Νικολαΐδου Ελένη (Γ3)

ΘΕΜΑ: Cadre de vie-Συνθήκες ζωής

Êtes-vous pour ou contre les parcs zoologiques

« Είστε υπέρ ή κατά των ζωολογικών πάρκων; »

3) Πουλάκη Βέρα (Γ3)

ΘΕΜΑ:  Écologie-Οικολογία

Mission « Reboisement bénévole ». Pour ou contre?

Επιχείρηση « Εθελοντική αναδάσωση ». Υπέρ ή κατά;

« Για να κάνει κάποιος μεγάλα πράγματα, δεν πρέπει να είναι μια τόση μεγάλη ιδιοφυΐα ∙ δεν πρέπει να είναι πάνω από τους ανθρώπους ∙ πρέπει να είναι μαζί τους ».

Μοντεσκιέ

IMG_20160302_145424IMG_20160302_145825

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ !!