Ας μιλήσουμε για την Ευρώπη !

P1050462

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Ας μιλήσουμε για την Ευρώπη”, που λειτουργεί στο 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κυρίες Λαζαρίδου και Μουζούρη, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ο εκπρόσωπος τύπου και υπεύθυνος ενημέρωσης για τα εκπαιδευτικά ιδρύματα ,  του Γραφείου του Ευρωκοινοβουλίου στην Ελλάδα, κ. Καπετανίδης Άγγελος, επισκέφθηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για τους θεσμούς, τα όργανα, τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και απάντησε σε πλήθος ερωτήσεων των μαθητών μας.

Δεδομένου ότι το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο έχει δημιουργηθεί από και για τους πολίτες του, θεωρούμε ότι η ενεργός συμμετοχή και ενημέρωση των Ευρωπαίων πολιτών μπορεί να επηρεάσει τις εξελίξεις προς όφελος όλων μας.

Μουζούρη Γαρυφαλλιά