Facebook Instagram ή Tik tok;

Γράφει η μαθήτρια της Β’ γυμνασίου Κουμαντζιά Βασιλική,

Στις 29 Οκτωβρίου του 1969 πραγματοποιήθηκε η πρώτη σύνδεση στο διαδίκτυο έπειτα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Η ανακάλυψη του διαδικτύου ή αλλιώς Ίντερνετ ήταν ένα σημαντικό βήμα για την ανθρωπότητα, όπως και η δημιουργία διάφορων εφαρμογών(app). Χωρίς αυτά ο άνθρωπος θα στερούνταν τόσο την παροχή επικοινωνίας μέσω των εφαρμογών και διασκέδασης όσο και την πληροφόριση. Σήμερα έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιούνται από αρκετούς χρήστες καθημερινά. Όμως ποιες είναι ποιο διαδεδομένες και πολύ χρησιμοποιημένες? Αυτές είναι το Facebook, Instagram και Tik tok. Ας τις αναλύσουμε λίγο  παραπάνω.

face Το Facebook ιδρύθηκε 4 Φεβρουαρίου του 2004, δηλαδή πριν από 19 έτη από τον Μαρκ Ζάκερμπεργκ και τους συμφοιτητές του, τον  Εντουάρτο Σαβερίν, Ντάστιν Μόσκοβιτς και Κρις Χιουζ. Η έδρα του είναι το Μένλο Παρκ στην Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και είναι ουσιαστικά μια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης. Οι χρήστες του μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω μηνυμάτων με τις επαφές τους και να ειδοποιούνται όταν ανανεώνουν τις προσωπικές πληροφορίες τους. Ταυτόχρονα το Facebook είναι τόσο ισχυρό, ώστε η αλλαγή ενός μικρού στοιχείου στην κεντρική σελίδα του μπορεί να φέρει ένα παγκόσμιο τρεντ, ο τρόπος που λειτουργεί προφανώς επηρέασε και επηρεάζει κρισιμότατες εκλογές ενώ μια βλάβη στο server γίνεται άμεσα θέμα σε όλο τον κόσμο. Όπως αναφέραμε παραπάνω Το Facebook έχει επηρεάσει την κοινωνική ζωή και δραστηριότητα των ανθρώπων με ποικίλους τρόπους. Καθώς είναι διαθέσιμο μέσω πολλών φορητών συσκευών, το Facebook επιτρέπει στους χρήστες να βρίσκονται συνεχώς σε επικοινωνία με φίλους, συγγενείς και άλλους γνωστούς σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη και αν βρίσκονται, αρκεί να έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Έχει επίσης τη δυνατότητα να ενώσει ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα ή απόψεις μέσω ομάδων και άλλων σελίδων, κι έχει συμβεί να ενώσει μέλη οικογενειών και φίλους που είχαν χαθεί χάρη στην ευρέως διαδεδομένη χρήση του ιστότοπου.

instaΤο Instagram είναι εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης που δίνει την δυνατότητα επεξεργασίας και κοινοποίησης φωτογραφιών και βίντεο στο διαδίκτυο. Οι χρήστες μπορούν να μοιράζονται φωτογραφίες και βίντεο με τους ακολούθους τους (followers) ή με επιλεγμένη ομάδα φίλων, να σχολιάζουν και να δηλώνουν ότι μια δημοσίευση τους αρέσει. Η δημοφιλής εφαρμογή δημιουργήθηκε από δύο απόφοιτους του Πανεπιστημίου του Στάντφορντ, τους Κέβιν Σίστρομ και Μάικ Κρίγκερ και ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2010. Μόλις δύο μήνες αργότερα, τον Δεκέμβριο του 2010, ο αριθμός των εγγεγραμμένων χρηστών έφτασε το 1.000.000.000. Σήμερα η εφαρμογή μετράει 20 δισεκατομμύρια φωτογραφίες από όλο τον κόσμο και 1 δισεκατομμύριο ενεργούς χρήστες. Το όνομα της προέρχεται από τον συνδυασμό της λέξης Instant (στιγμιαίο) και telegram (τηλεγράφημα). Το 2012 η εφαρμογή αγοράστηκε από το Facebook, προς ένα 1 δισεκατομμύριο δολάρια Η.Π.Α.. Ο χρήστης μπορεί να τραβήξει μια φωτογραφία μέσω της εφαρμογής ή να χρησιμοποιήσει κάποια που έχει ήδη αποθηκευμένη στο τηλέφωνό του. Πριν την κοινοποιήσει μπορεί να εφαρμόσει εφέ και φίλτρα ,να επισημάνει άλλους χρήστες στις δημοσιεύσεις του, να επικοινωνήσει με άλλους χρήστες μέσω μηνυμάτων ή βιντεοκλήσεις.

titΤο TikTok είναι πλατφόρμα δημιουργίας και κοινοποίησης βίντεο μικρής διάρκειας, η οποία διατίθεται ως εφαρμογή για iOS, Android και Windows συσκευές. Η εφαρμογή δημιουργήθηκε το 2017 από την κινέζικη εταιρεία ByteDance, για αγορές εκτός της Κίνας. Ήδη από τον Σεπτέμβριο του 2016 η ByteDance έχει ήδη ξεκινήσει την εφαρμογή Douyin για τους χρήστες στην Κίνα. Το TikTok και το Douyin είναι αδελφές εφαρμογές, αλλά τρέχουν σε διαφορετικούς διακομιστές προκειμένου η δεύτερη να είναι συμβατή με τους κανονισμούς λογοκρισίας στην Κίνα. Η εφαρμογή επιτρέπει στους χρήστες να δημιουργήσουν μουσική και βίντεο σύντομης διαρκείας. Η εφαρμογή χρησιμοποιείται από εκατομμύρια άτομα στην Ασία, τις ΗΠΑ και άλλες χώρες του κόσμου. Το TikTok δεν είναι διαθέσιμο στην Κίνα και οι διακομιστές της εφαρμογής του TikTok είναι εγκατεστημένοι σε χώρες όπου η εφαρμογή είναι διαθέσιμη. Το 2018, η εφαρμογή απέκτησε σημαντική δημοτικότητα. Για τον Οκτώβριο του 2018, στις ΗΠΑ η εφαρμογή TikTok είχε τον μεγαλύτερο αριθμό λήψεων από οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή. Το 2019 είναι διαθέσιμο σε πάνω από 150 αγορές και 75 γλώσσες. Τον Φεβρουάριο του 2019, οι εγκαταστάσεις των TikTok και Douyin ξεπέρασαν το ένα δισεκατομμύριο σε παγκόσμιο επίπεδο, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της εφαρμογής σε συσκευές Android στην Κίνα.

Συνοψίζοντας και το Facebook και το Tik tok αλλά και το Instagram  είναι διαδεδομένες και πάρα πολύ χρήσιμες εφαρμογές για την ζωή του ανθρώπου, διότι χώρις αυτές το άτομο θα έχανε πολλές συνήθειες του. Όμως ποια είναι η καλύτερη από αυτές; Αυτή είναι το Instagram με δισεκατομμύριους χρήστες ενεργούς. Το Instagram ξεπερνάει τις εφαρμογές κατά πολύ διότι  το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σε αυτές τις δύσκολες στιγμές περιστράφηκε γύρω του. Εκεί οι χρήστες  μοιράστηκαν βίντεο και φωτογραφίες  κατά τη διάρκεια της ημέρας τους . Με αυτόν τον τρόπο μπορούν ενημερώσουν τους αγαπημένους τους ανθρώπους για το τι κάνανε καθημερινά.