Αρχαιολογικός Χώρος Φιλίππων Καβάλας

Γράφει η μαθήτρια  της Β τάξης, Μακρή Αγγελική

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 η ομάδα του περιοδικού μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων που  έχει τεράστια ιστορία.

Αρχικά, η πόλη των Φιλίππων λεγόταν Κρηνίδες και ιδρύθηκε το 360 π.Χ. ως αποικία της Θάσου. Από τον 4ο αιώνα π.Χ. έως και την αφετηρία της 1ης χιλιετίας ,η πόλη ήταν στην κυριαρχία του Φίλιππου Β’ του Μακεδόνα ,ο οποίος ήταν ο πατέρας του Μεγάλου Αλεξάνδρου.  Για αρκετούς αιώνες οι Φίλιπποι ήταν ένας σημαντικός σταθμός επάνω στην αρχαία Εγνατία Οδό που ήταν ο εμπορικός δρόμος που ένωνε την Ασία με την Ευρώπη. Ο χώρος ήταν επίσης γνωστός για τους φυσικούς του πόρους.

Κοντά στο 50 μ.Χ. ο Απόστολος Παύλος κήρυττε το λόγο του Θεού.  Η σύντομη φυλάκισή του δεν εμπόδισε τους Φιλίππους να γίνουν μια μητρόπολη του Πρωτοχριστιανισμού. Κατά την διάρκεια των επόμενων αιώνων χτίστηκαν πολλές εκκλησίες στην περιοχή, όπως για παράδειγμα δύο Βασιλικές και ο λεγόμενος Οκταγωνικός Ναός που είναι αφιερωμένος στον Άγιο Παύλο.

IMG_20230401_134135

Το θέατρο

Εντολή για την κατασκευή του έδωσε ο Φίλιππος ο Μακεδόνας στα μέσα του 4ου αιώνα π.Χ. Το αρχαίο θέατρο είχε προσανατολισμό προς το νότο με σκοπό να εξασφαλίζει πανοραμική θέα της πόλης στους αρχαίους θεατές. Το μνημείο ήταν κατασκευασμένο από μάρμαρο. Το 1957 το θέατρο των Φιλίππων επαναλειτούργησε και δόθηκε η πρώτη παράσταση αρχαίου δράματος.

IMG_20230401_134221

Το φόρουμ

Όπως σε όλες τις πόλεις της αρχαίας ελληνικής ιστορίας, έτσι και οι Φίλιπποι είχαν τη λεγόμενη Αγορά. Σε αυτό το τμήμα του αρχαιολογικού χώρου διακρίνονται πολλές λατινικές επιγραφές.

Το Μουσείο

Στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων υπάρχει Αρχαιολογικό Μουσείο και είναι χωρισμένο σε δύο επίπεδα: στον πρώτο όροφο θα δεις ευρήματα από την προϊστορική μέχρι τη ρωμαϊκή εποχή και στον δεύτερο όροφο γίνονται αναφορές στην χριστιανική κληρονομιά της πόλης.

IMG_20230401_143444IMG_20230401_143437

IMG_20230401_143430IMG_20230401_143009

Το βαπτιστήριο της Αγίας Λυδίας από τα Θυάτειρα

Κοντά στον αρχαιολογικό χώρο υπάρχει ένας ναός ο οποίος είναι αφιερωμένος στην Αγία Λυδία. Εμπνευσμένη από τα κηρύγματα του Αποστόλου Παύλου επέλεξε να βαπτιστεί χριστιανή στον ποταμό Ζυγακτη. Το οκταγωνικό βαπτιστήριο χτίστηκε το 1974 πλάι στο ποτάμι, όπου δημιουργήθηκε και ένας υπαίθριος χώρος βάπτισης. Χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα ως κέντρο παρακολούθησης βάπτισης ενήλικων.