Μαθητικός Διαγωνισμός στα Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία»

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 αντιπροσωπεία του σχολείου μας έλαβε μέρος σε διαγωνισμό, τον οποίο διοργάνωναν για 4η συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία». Συμμετείχαν συνολικά 19 σχολεία. Ο διαγωνισμός αφορούσε τη Νεοελληνική και Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, την Ιστορία, καθώς και τον Ελληνικό Πολιτισμό. Αποτελούταν από τρεις γύρους. Σε κάθε γύρο, τα παιδιά συμπλήρωναν 1 φυλλάδιο με ερωτήσεις ανοικτού και κλειστού τύπου, σχετικά με τα παραπάνω αντικείμενα. Για κάθε γύρο, κάθε ομάδα συγκέντρωνε συγκεκριμένο αριθμό βαθμών. Το άθροισμα των βαθμών του πρώτου και του δεύτερου γύρου αναδείκνυαν τα τέσσερα πρώτα σχολεία, τα οποία αργότερα θα βραβεύονταν. Το σχολείο που θα έβγαινε πρώτο στον τρίτο γύρο, θα βραβευόταν μαζί με τα υπόλοιπα τέσσερα. Το σχολείο μας βγήκε πρώτο στον τρίτο γύρο και κατέλαβε την πέμπτη θέση στην τελική βαθμολογία. Γενικά, η δράση αποτέλεσε μία εξαιρετικά εμπλουτιστική και όμορφη εμπειρία. Οι μαθητές της Ελληνικής Παιδείας ήταν εξαιρετικά ευγενικοί και φιλόξενοι.

Νικολέτα Φ.