Μπορώ να βοηθήσω τα αδέσποτα;

Γράφουν οι Κυροπούλου Κωνσταντίνα, Κόντρα Άντζελα, Κατσαβού Ελένη

Τα αδέσποτα σκυλιά στις ημέρες μας έχουν αυξηθεί σε μεγάλο ποσοστό καθώς πολλοί εγκαταλείπουν το κατοικίδιο τους.Επίσης  οι περισσότεροι άνθρωποι που θέλουν σκύλο προτιμούν την αγορά παρά την υιοθέτηση ενός ζώου.  Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά αδέσποτα πεταμένα στο δρόμο χωρίς στέγη και τροφή. Υπάρχουν τρόποι να λυθεί αυτό το πρόβλημα;  Μέσω της υιοθέτησης μπορούμε να λύσουμε ή να μειώσουμε σημαντικά αυτό το πρόβλημα που για χρόνια μας απασχολεί.

Υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι για να υιοθετήσει κάποιος ένα αδέσποτο σκύλο:

•  Θα δώσετε σπίτι σε ένα ζώο που το έχει ανάγκη αλλάζοντας τη ζωή σας αλλά και τη δική του.
  •  Υιοθετώντας ένα σκύλο κάνετε χώρο στο καταφύγιο για να πάρει τη θέση του κάποιο άλλο ζώο  που βρίσκεται στο δρόμο.
  •  Η αγάπη και η ευγνωμοσύνη που θα λάβετε από ένα αδέσποτο ζώο δεν περιγράφεται με λόγια.
  •  Θα δώσετε το καλό παράδειγμα στα παιδιά σας, την οικογένειά σας και τους φίλους σας τονίζοντας την αξία της προσφοράς και της αλληλεγγύης.
  •  Συνήθως τα ζώα για υιοθεσία είναι μεγαλύτερα σε ηλικία κι έτσι δεν θα κάνουν τόσες ζημιές στο σπίτι, όπως ένα κουτάβι.
  •  Θα δώσετε αγάπη και στοργή σε ένα πλάσμα που μπορεί να είναι ταλαιπωρημένο και κακοποιημένο.
  • Μέσα από την υιοθεσία, καταγγέλλετε έμμεσα το εμπόριο, το λαθρεμπόριο και την παράνομη αναπαραγωγή ζώων και θα αποδυναμώσετε τη δράση του.