Το διαδίκτυο και οι έφηβοι σήμερα.

Η εξάρτηση των εφήβων από το διαδίκτυο είναι ένα συχνό φαινόμενο που απασχολεί μεγάλο ποσοστό σε όλο το κόσμο.Είναι σύγχρονο και επίκαιρο και δεν γίνεται να το αφήσουμε εφόσον δεν περνάει απαρατήρητο,μας αγγίζει ιδιαίτερα και επιβαρύνει αντί να διευκολύνει την ζωή μας.Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέξαμε το συγκεκριμένο θέμα.

Τι είναι το διαδίκτυο;
Το διαδίκτυο είναι παγκόσμιο σύστημα διασυνεδεμένων δικτύων υπολογιστών,οι οποίοι χρησιμοποιούν καθιερωμένη ομάδα πρωτοκόλλων,η οποία συχνά αποκαλείται »TCP/IP» (αν και αυτή δεν χρησιμοποιείται από όλες τις υπηρεσίες του διαδικτύου) για να εξυπηρετεί εκατομμύρια χρηστών καθημερινά σε ολόκληρο τον κόσμο.Οι διασυνδεδεμένοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές ανά τον κόσμο,οι οποιοί βρίσκονται σε ένα κοινό δίκτυο εποικοινωνίας,ανταλλάσουν μηνύματα (πακέτα) με την χρήση διαφόρων πρωτοκόλλων (τυποποιημένοι κανόνες επικοινωνίας),τα οποία υλοποιούνται σε επίπεδο υλικού και λογισμικού.Το κοινό αυτό δίκτυο καλείται Διαδίκτυο.

Τα θετικά και τα αρνητικά του διαδικτύου

ΘΕΤΙΚΑ
⦁ Αποτελεί σημαντικό μέσο μαζικής ενημέρωσης.
⦁ Αποτελεί τον κυριότερο παροχέα πληροφοριών όπου μπορείς να βρεις οτιδήποτε σε ενδιαφέρει.
⦁ Είνα προσιτό σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους αφού είναι ένα σχετικά φθηνό μέσο.
⦁ Έχει πρακτική εφαρμογή σε πολλούς τομείς, ακόμη και στην εκπαίδευση.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
⦁ Ακατάλληλο περιεχόμενο (π.χ. Περιεχόμενο ρατσιστικό,προώθηση βίας)
⦁ Αποξένωση από τον πραγματικό κόσμο (Συναισθηματική απόσταση,απομάκρυνση από τους γύρω μας,ζεις σε έναν δικό σου κόσμο)
⦁ Εκφοβισμός(Ανώνυμος εκφοβισμός )
⦁ Εθισμός(Επεξήγηση από κάτω)
⦁ Ιοί
⦁ Βίαια παιχνίδια(Παιχνίδια πολέμων,δράσης)

Ο τρόπος σκέψης του εθισμένου ατόμου.
Τα συναισθήματα και οι πράξεις του εθισμένου,όπως όλων μας επηρεάζονται από ορισμένες ιδέες γύρω από γεγονότα και καταστάσεις.Πολλά από αυτά τα πιστεύω μπορεί να είναι λανθασμένα,αλλά ο εθισμένος τα φυλάει πεισματικά γιατί δεν γνωρίζει τίποτα καλύτερο.Όταν το σκεφτούν λογικά οι χρήστες γνωρίζουν ότι είναι αδύνατο να καλυφθούν οι συναισθηματικές τους ανάγκες από το Διαδίκτυο ή το αλκοόλ ή τα ναρκωτικά.Για παράδειγμα,όταν είσαι μόνος παραμένεις μόνος είτε πιείς είτε όχι.Η μοναξιά σου δεν φεύγει με το που θα κάνεις χρήση.Ο εθισμός δεν ακολουθεί καμία λογική.Ο εθισμένος προσπαθεί να ικανοποιήσει την επιτακτική ανάγκη που τον πιέζει, όσο πιο γρήγορα γίνεται,ακόμη και αν αυτό δεν είναι προς όφελος του.Η σκέψη του,του λέει ότι το αλκοόλ ή τα ναρκωτικά θα τον βοηθήσουν να ξεχάσει τα προβλήματά του.

скачанные файлы

Η ομάδα μας
Αγγελική Αντωνιάδου,Χριστίνα Γκέγκα,Κατερίνα Αληάδου.