Συνέντευξη με μια δασκάλα μπαλέτου

• Ποιο είναι το επάγγελμα σας ;

Το επάγγελμά μου είναι δασκάλα μπαλέτου .

• Το επάγγελμα σας είναι δύσκολο ;

Όταν αφοσιώνεσαι σε κάτι με όλη την ψυχή σου είναι δύσκολο . Ο χορός χρειάζεται πειθαρχία γιατί είναι τέχνη αλλά παράλληλα δουλεύει το μυαλό .Πρέπει να ακλουθείς πολύ σκληρό πρόγραμμα και να είσαι απίστευτη δοσμένη σε αυτό που κάνεις . Αλλά ευτυχώς τα πιο δύσκολα είναι και τα πιο όμορφα .

• Πως αποφασίσατε να ασχοληθείτε με αυτό το επάγγελμα ;

Είναι κάτι που το αποφάσισα από τριών χρονών οπότε θεωρώ ότι δεν ήταν θέμα επιλογής αλλά θέμα φυσικού .

• Από πόσο χρονών ασκείτε αυτό το επάγγελμα;

Από 17 χρονών .

• Έχετε τραυματιστεί ποτέ σοβαρά σε αυτό το επάγγελμα και αν ναι πως ;

Ποτέ , ήμουν τυχερή γιατί είχα καλούς δασκάλους .

• Πόση υπομονή χρειαστήκατε με αυτό το επάγγελμα ;

Μεγάλη , αλλά η αγάπη μου για αυτό που κάνω ξεπερνάει κάθε δυσκολία που παρουσιάζεται . Όταν έχεις να κάνεις με παιδικές ψυχές δεν το βλέπεις σαν δουλεία αλλά σαν λειτούργημα .

• Είστε ευχαριστημένη με την επιλογή του επαγγέλματος σας ;

Η επιλογή του χορού ήταν μια από τις πιο σοφή αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου .

Την συνέντευξη πήραν οι μαθήτριες Αφροδίτη Σπυρίδου & Χρυσούλα Παπαγιάννη  από την Φυλλίς Μάντζιαρη .

5 σχόλια στο Συνέντευξη με μια δασκάλα μπαλέτου

1. Ο/Η ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΜΟΡΦΟΥΛΑ λέει:

Την κ Φυλλίς είχε και η κόρη μου δασκάλα για 16 ολόκληρα χρόνια. Τι μου θυμίσατε!!!!!!!!!!!!