Περί ευτυχίας

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

Σήμερα μπορώ να πω ότι ήταν μια καλούτσικη μέρα, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα κιόλας. Σήμερα τις πρώτες δύο ώρες είχα έκθεση με την κυρία Τσούνη, είχα ξανασυνεργαστεί μαζί της στο Διαγωνισμό Φιλοσοφίας πέρσι αλλά όχι σε επίπεδο μαθήτριας-καθηγήτριας, θα δείξει στην πορεία πως θα εξελιχθεί η  σχέση μας. Λοιπόν… Μας ζήτησε ως εργασία να γράψουμε ποιο είναι το μυστικό της ευτυχίας για εμάς αλλά αυτή η ερώτηση είναι εμπνευσμένη από το κείμενο που διαβάσαμε  από το βιβλίο του Πάολο Κοέλιο, «Ο Αλχημιστής, το μυστικό της ευτυχίας». «Το μυστικό της ευτυχίας βρίσκεται στο να κοιτάζεις τα θαύματα του κόσμου, χωρίς να ξεχάσεις ποτέ τις δύο σταγόνες λαδιού στο κουτάλι». Αυτή η φράση μάλλον θέλει να μας υπενθυμίσει ότι ο άνθρωπος ξεχνιέται από την ομορφιά που τον περιβάλλει και παραβλέπει ή θεωρεί ασήμαντες τις μικρές λεπτομέρειες, τις χαρές και  τα μικρά αλλά σημαντικά που του επιφυλάσσει η ζωή τα οποία θεωρεί τιποτένια, περνά από δίπλα τους χωρίς να αντιλαμβάνεται καν την ύπαρξή τους, χάνει την ομορφιά και την χαρά που μπορούν να του προσφέρουν καθώς τον απασχολούν άλλα, που μπορεί λανθασμένα να θεωρεί σημαντικά.

Σε προσωπικό επίπεδο πιστεύω πως το μυστικό της ευτυχίας είναι να δίνεις βάση στην λεπτομέρεια της ζωής. Από το πουθενά μπορείς να φτάσεις όπου μπορείς να φτάσεις και να είσαι ικανοποιημένος. Είναι φορές που σκέφτομαι ότι ο κόσμος δίνει περισσότερη σημασία σε πράγματα με μεγάλη υλική αξία ενώ ακόμα και ένα «καλημέρα» μπορεί να ωφελήσει τον άνθρωπο καλυτερεύοντας τη διάθεση και δημιουργώντας έναν δεσμό και μια έστω και υποτυπώδη ανθρώπινη επαφή. Δεν λέω ότι και τα μεγάλα πράγματα δεν αξίζουν, αντιθέτως καθετί αξίζει αλλά να μην ξεχνάμε ότι και τα ασήμαντα είναι σημαντικά. Η υγεία και η αγάπη, η ενθάρρυνση και η κατανόηση, ένα χάδι, ένα βιαστικό φιλί, μια καλή κουβέντα μπορούν να αλλάξουν την καθημερινότητά μας, να νοηματοδοτούν την κάθε στιγμή μας, να μας αλλάξουν ως ανθρώπους…

Αυτά για την ώρα, πάω να κοιμηθώ γιατί θα κουτουλάω αύριο.

Υ.Γ : ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Γκίτσι Ναταλία, Γ1