«Όσα συμβαίνουν συνήθως στην κοινή ζωή είναι μάταια και μηδαμινά;» Να σχολιάσετε την φράση.

Στην εποχή που διανύουμε, το αίσθημα ψυχικού κενού δεν είναι σπάνιο, αντίθετα εκατομμύρια άνθρωποι δε βρίσκουν νόημα το να ζουν, να δρουν στην κοινωνία ή να κάνουν οτιδήποτε. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί απότοκος των παθών τους και της δυσλειτουργίας της κοινωνίας ή είναι απλώς η τάση του ανθρώπου προς την απαισιοδοξία. Η οπτική αυτή σχετικά με τη ματαιότητα σε κάθε τι είναι ικανή να ριζώσει μέσα στον άνθρωπο, μπορεί, όμως, να είναι και προσωρινή. Πολλές φορές αυτό το αίσθημα της ματαιότητας μας καταβάλει, μας υποβάλλει συμπεριφορές, πολλές φορές μάλιστα μας οδηγεί στο να τρεφόμαστε απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό. Το κλειδί είναι η πίστη στον εαυτό μας και στην ιδέα ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο και ότι μέρα με τη μέρα θα βελτιώνονται. Μόνο αν αντιμετωπίσουμε θετικά και αισιόδοξα την καθημερινότητα και επενδύσουμε στην δύναμη της ψυχής μας και στην θέληση μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το αίσθημα της ματαιότητας και της ακύρωσης.

Δημήτρης Συγγούνης