Ένα φανταστικό ταξίδι στα αστέρια

ast4

Τα πρωτάκια του σχολείου μας , του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου ,  μέσα από το πρόγραμμα της Αστρονομίας και μαζί με τους πρώην συμμαθητές και δασκάλους τους από το δημοτικό σχολείο επισκέφτηκαν την πανεπιστημιούπολη της πόλης μας – το πρόγραμμα στοχεύει και στην ομαλή ένταξη των μαθητών από το δημοτικό στο γυμνάσιο.

Πρώτος σταθμός, Αστεροσκοπείο. Ένα φανταστικό ταξίδι στα αστέρια, μάλλον στο μεγαλύτερο αστέρι μας τον ήλιο. Ο θόλος ανοίγει, το τηλεσκόπιο στοχεύει, το ταξίδι αρχίζει και ο ενθουσιασμός είναι διάχυτος σε μικρούς και μεγάλους!

Δεύτερος σταθμός, Μετεωροσκοπείο. Ξενάγηση στο Μετεωρολογικό Σταθμό του ΑΠΘ. Βροχόμετρα, βαρόμετρα, θερμόμετρα, ανεμόμετρα και οι ερωτήσεις των παιδιών καταιγιστικές!

Επόμενος σταθμός .. αστροπάρτυ! Μόλις ο καιρός το επιτρέψει…

ast2 ast3

Υπεύθυνοι προγράμματος